Šumperské kanály smrdí. Víme proč

Pražská Open Card, dovolená v Toskánsku, šumperská kanalizace. Tak už i my máme svoji velkou kauzu! Lítají v ní stamilióny,

Šumperské kanály
Šumperské kanály

Co to je 

Vodohospodářská zařízení Šumperk, a.s. je akciová společnost, do které po rozpadu státního podniku vložila většina obcí z regionu své kanalizace a čističky. Společnými silami mají větší šanci dosáhnout na evropské dotace. Podle toho, jak velký majetek jednotlivé obce vložily, získaly příslušné množství akcií, tedy obchodní podíl. Největší majetek vložil Šumperk a drží tak nadpoloviční většinu. Hlasovací práva ve společnosti jsou však upravena tak, že Šumperk nemůže o všem rozhodovat sám.
Pozor, nepleťte si VHZ a ŠPVS – ta nám přivádí domů vodu, účtuje nám vodné a stočné. ŠPVS sítě VHZ pouze využívá a patří francouzskému konglomerátu Suez.

„Zaměstnanci ŠPVS (!) dostali za úkol zablokovat náklaďákem Vepřkovo služební auto. Chyběl jen vrtulník s termovizí a husaři.“ Očitý svědek zásahu

 

O co se teď hraje

O velkou rekonstrukci kanalizací a stavbu čističek. Oficiálně se projekt jmenuje Zlepšení kvality vod horního povodí řeky Moravy – II.etapa. V I.etapě, která již proběhla, se nové kanalizace dočkal Šumperk, Sobotín, Vikýřovice a Staré Město, v druhé jsou na řadě obce Mohelnice, Zábřeh, Loštice, Hanušovice a zbylá část Šumperka. Je to miliardová zakázka, i když údaje se od sebe dost liší – média obvykle uvádějí 1,5 miliardy, Státní fond životního prostředí uvádí 1,9 miliardy. Z toho by EU měla hradit cca 1,2 miliardy, zbytek musí dofinancovat obce samy. S tím má momentálně velký problém zadlužený Zábřeh.
Akce se začala chystat, připravil se projekt, proběhlo výběrové řízení… A pak nastaly komplikace. Úředníci EU opakovaně odmítli o projektu jednat, chyběly některé podklady a projekt se jim zdál předražený. Akce se dostala do časové tísně, proběhlo několik bouřlivých zasedání zastupitelstev v zúčastněných obcích (Loštice, Mohelnice, Šumperk). Vševyvrcholilo valnou hromadou, na níž byl sesazen stávající předseda představenstva ing. Vepřek, aby byl o den později dokonce na několik hodin umístěn do vazební cely a sídlo VHZ obsazeno policejním komandem.

 

Co v tom nehraje

Výběrové řízení – obrovskou zakázku si rozdělily velké firmy – IMOS Brno, OHL ŽS Brno, Arko Technology z Brna, Metrostav (sekce Brno). Výběrové řízení připravila firma Aqua Procon. Ta je pro změnu z Brna. Tato firma vypracovala projektovou dokumentaci, zadání soutěže a bude mít na starosti správu celé stavby. Celkem si přijde na cca 100 mililonů korun.
Cena – projekt je předražený, na tom se všichni shodnou. Ostatně, když se cena zdá vysoká i úředníkům v EU, kteří jinak na kačku nehledí, je něco v nepořádku. Argumentuje se tím, že v době, kdy se soutěžilo, vrcholil stavební boom, takže firmy se tolik o zakázku nepraly. Dnes jsou nicméně všechny ochotny jít s cenou dolů, zakázka je pro všechny zatraceně atraktivní.
Dodatky – hojně omílané téma, jeden z údajných důvodu odvolání předsedy představenstva Vepřka. V minulých letech, kdy se začaly objevovat námitky EU, uzavřelo VHZ s dodavateli dodatky ke smlouvám, které ztížily jejich vypovězení. Ten první říká, že smlouvy zaniknou, když se rok nekopne do země, ten druhý, že skončí, až EU definitivně projekt odpíská. Dodatky podepsal Vepřek poté, co je schválilo představenstvo.

„V rozpočtech je dostatečná vata, aby mnoha lidem stálo za to o zakázku bojovat všemi prostředky.“ Odborník, obeznámený s kauzou

 

Kdo to hraje

Ing. Jiří Vepřek – odvolaný předseda představenstva VHZ. Při obsazení firmy, kdy byl na několik hodin zadržen, mu policisté znemožnili kontakt s právníkem, nakonec byl obviněn pouze s přestupku a bez dalšího propuštěn. Na postup policie podal stížnost. Přesné důvody jeho odvolání nebyly nikde uvedeny.

Libor Dostál – nový předseda představenstva. Šéfoval Povodí Moravy, odvolán byl za nezvládnutí situace při povodních, klasické krizové situaci. Přesto je prezentován jako krizový manažer pro VHZ.

Aleš Miketa (VV) – starosta Mohelnice a člen představenstva VHZ – přestože mu mohelničtí zastupitelé nedali mandát k odvolání ing. Vepřka, byl to právě on, kdo povolal policii a byl přítomen zásahu.

Mgr. Tomáš Potěšil (ODS) – zastupitel, člen představenstva VHZ za Šumperk – volební leader ODS je zároveň ředitelem společnosti Fortex, která by se mohla na zakázce podílet. je tedy ve střetu zájmů a dle slov starosty brože na funkci v představenstvu rezignuje. Zatím tak neučinil.

Ing. Jakub Kulíšek (ODS) – korunní princ šumperské ODS se v posledních měsících vyšvihl na post náměstka ministerstva životního prostředí. Může tedy teoreticky významně ovlivňovat průběh schvalování projektu.

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová – mohelnická opoziční zastupitelka se kvůli této kauze obrátila osobně přímona premiéra Nečase. Tvrdí, že je jí ze strany ODS vyhrožováno.

IMOS Brno, OHL ŽS, Metrostav – vysoutěžili zakázku celkem za 1,557 miliardy. Díky dodatku č. 2 o ní mohou přijít pouze v případě, že EU celý projekt smete ze stolu. Aby projekt prošel, nabízejí slevu z vysoutěžené ceny 10%. Není jisté, zda je takový postup právně v pořádku.

 

Proč musel odejít Ing. Vepřek

Špatná komunikace – podle mnohých je Vepřek technický odborník, ale neumí jednat s lidmi.

Přivedení VHZ do krize – tento argument zazněl veřejně několikrát. Na valné hromadě na začátku února, kdy Vepřkův nástupce ještě nezačal úřadovat, bylo ale už zase přijato usnesení, že společnost v krizi není. Uzdravila se tedy bleskově.

Projekt je ve slepé uličce, EU ho jako předražený neschválí a dodatky zase zabraňují vypsání nové soutěže – již 26.ledna JASPERS (tým ekonomických poradců EU) prohlásil, že chyby byly odstraněny a doporučil EU projekt ke schválení. Přestože např. starosta Šumperka brož několikrát veřejně prohlásil, že projekt je potřeba za každou cenu přesoutěžit, člen představenstva za Šumperk Mgr. Potěšil oznamuje médiím na začátku února: „Jednomyslně jsme se v představenstvu shodli, že se budeme snažit projekt před Evropskou komisi obhájit.“

 

 

Diskuse (5327)

Toto jsou názory návštěvníků. Nezohledňují názory redakce. Redakce si vyhrazuje právo smazat vulgární příspěvky.

Vložit nový komentář

It has attracted the youths

It has attracted the youths from India and foreigner


tourists loads in recent time. 

Feel free to surf to my blog ... poker online

online poker (Vilma) web site

online poker (Vilma) web site owners are Internet intermediary inside the which means


of Info Know-how Act, 2000 and they are additionally required to comply


with cyber regulation due diligence requirements (PDF).

However the strategy in real

However the strategy in real poker (Antje) games is similar


to what's being stated in this dialogue.

Online poker bonuses are

Online poker bonuses are automatically triggered when players click on on one in every of our advisable Internet Texas Maintain'em rooms.
Feel free to visit my blog post - poker Online

The Indian Poker Association

The Indian Poker Association (IPA), in petitions filed before the High Courtroom of


Karnataka, had alleged that the town police had


been humiliating and harassing aspiring poker gamers by


submitting cases against them.

Feel free to surf to my site: poker online (Sharon)

poker,

poker, http://www.shikino-tabi.com/?document_srl=1289439, Professionals should be a


part of the Web site because that is one of the best website to show their expertise in a manner that will


help a player develop better and reassure a implausible playing future.

Thus, legality of on-line

Thus, legality of on-line poker or on-line rummy stays to be a gray area and online gaming and playing stakeholders should comply with


the related legal pointers of India until Indian government comes up with some


protection or legislation on this regard.

My homepage :: poker online - Gabriela,

Some of the essential ideas

Some of the essential ideas of poker (Shelly) like


bluffing and tells are oversimplified in the film.

There may be related

There may be related penalties imposed on such person by the respective state governments or the central authorities of India as the case probably.my weblog: online poker [http://forest.19940210.com/]

Signup and get and on the

Signup and get and on the spot bonus of Rs.25 which you need to


use to play and hone your poker expertise.

Here is my weblog :: online poker (http://www.trapworld.com/groups/india-poker-championship-in-2015-683894549)

However the strategy in real

However the strategy in real poker (Antje) games is similar to what's being stated in this dialogue.

A typical speaking level in

A typical speaking level in poker


site opinions is at all times the softness of the video games because most


gamers are looking out for straightforward to beat games.

KhelPlay Poker brings you the

KhelPlay Poker brings you the opportunity to play poker online in India for cash.

Also visit my web-site ::Also visit my web-site :: poker (Cheryl)

Owned by The Deltin Group,

Owned by The Deltin Group, Deltin JAQK is without doubt one


of the premium leisure casinos, offering 'International Customary' 'High Quality' Live Gaming expertise to


the gamers.

my webpage: poker

Cell and online gaming

Cell and online gaming business of India may also be quick


maturing and as per varied enterprise experiences it will develop further inside the coming years.
Feel free to surf to my blog :: poker online (Andra)

Despite that the event has

Despite that the event has been very satisfying and


a wealthy studying experience for me as I was capable of take a look at out a


number of gameplay styles via totally different tourney formats, which were deliberate well by The Spartan Poker for thisseries.
Feel free to surf to my web blog online poker

Whereas listening to an

Whereas listening to an application by and its traders,


the court docket noted that online poker; Charli, played for actual-cash ought to be classed as


gambling.

Qualifiers for the Poker

Qualifiers for the Poker Sports activities League (PSL) start next month and the response has been dramatic with


corporate sponsors essentially going all-in on the concept.
Also visit my webpage; online poker (forest.19940210.com)

There may be related

There may be related penalties imposed on such particular


person by the respective state governments or


the central authorities of India because the case presumably.
My blog post ... poker online

Even a number of the finest

Even a number of the finest gamers will take a break from the real cash play so as to get


acclimated to new environments and to explore new methods.
Check out my blog - online poker (http://gfxmarketplace.com)

And eventually on Thurday

And eventually on Thurday evening, a large 123


gamers took half within the inaugural IPC 6k Double Bubble!
Also visit my homepage :: poker (Kirk)

For those operators who're

For those operators who're run from within India, they're protected and providing a authorized


service so long as they're abiding by native tax legal


guidelines and working cleanly basically.

Feel free to visit my blog online poker, https://freefungames.us/groups/indias-poker-dream-1007730119,

Purchase poker set online and

Purchase poker set online and gift the poker chip set India to your pals who


simply cannot get enough of Teen Patti!!!

It is good to know that the

It is good to know that the entire classic varietals of poker will be found at online poker sites.Feel free to visit my weblog :: poker online; Philip,

Even in the event you do not

Even in the event you do not plan on sticking around after signing as much as a brand new poker,


www.firenzerc.com, web


site, no less than it is possible for you to to revenue from


the welcome bonus being supplied before shifting on to a different poker web site.

He then explained me what the

He then explained me what the sport is about and how


he cannot quit with out calling time after winning.
Feel free to visit my web blog poker online (Dalene)

Enjoying on-line poker at is

Enjoying on-line poker at is 100% secure & secure as


we adjust to one of the best level of on-line safety with


certifications from iTech and Alpha.

My web blog :: online poker

He quoted a wide range of

He quoted a wide range of potential revenue forecasts, suggesting that in time India might produce


between $eighty million and $a hundred and fifty million per yr.
Also visit my site ... online poker

He has also participated in

He has also participated in the World Sequence of Poker which clearly proves his ardour for the sport.
Look into my webpage online poker (Jenna)

Ltd was given the first

Ltd was given the first on-line poker license and the company which runs the online


poker website will broaden its offerings in Nagaland.
my web page - poker online

Feel free to visit my blogFeel free to visit my blog post ... poker

That's why we spend a lot

That's why we spend a lot time painstakingly testing the poker


websites we advocate to gamers; in order


that poker (Enrique) followers won't waste time and money on sites that aren't reputable or


safe.

The variety of on-line poker

The variety of on-line poker web sites in India is now better


than ever with plenty of new card sport web sites coming up yearly.
Also visit my webpage online poker - http://avtozapiski.ru/?p=18661,

Many on-line poker avid

Many on-line poker avid gamers in India additionally play the same in full of life


violation of the legal guidelines of India on this regard.
Here is my page; poker online - drupaler.ru,

This night too saw a

This night too saw a file-breaking discipline of ninety four gamers, the primary time ever that


there is been over ninety gamers in a buy-in of this magnitude.
My web blog ... poker online, http://e.oracleclinic.com/index.php?mid=board_EOBx93&document_srl=1739605,

Many of those with the

Many of those with the massive names in global poker we have


talked about above, and many with in-country operators we have also covered.
Look at my web blog: poker online

Choose from Excessive Tequila

Choose from Excessive Tequila or Tequila Poker on the buttons


at the bottom of your display screen.

my weblog; poker online (www.forexexcess.com)

At this time, is the perfect

At this time, is the perfect poker info portal without spending a dime poker content material,


offering on-line poker website evaluations and exclusive online poker bonus offers.
Feel free to visit my blog ... poker online

The bench was listening to a

The bench was listening to a bunch of petitions filed by golf


equipment and on-line rummy corporations in opposition to the Madras High Courtroom verdict that declared rummy for stakes as


a form of playing and hence unlawful.

My blog post :: poker

PokerBaazi a enterprise of

PokerBaazi a enterprise of Baazi Networks Private Limited is an internet portal geared toward providing a consumer friendly


surroundings of talent gaming.

Feel free to visit my weblog online poker (Deloras)

Also visit my blog ... onlineAlso visit my blog ... online poker (Zac)

Get the most recent

Get the most recent information on poker tournaments, poker gives,


poker tips and tips, offline poker occasions, poker information and much more.
Feel free to surf to my weblog ... poker online

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Antispamová ochrana
Image CAPTCHA
Vložte znaky z obrázku.