Šumperské kanály smrdí. Víme proč

Pražská Open Card, dovolená v Toskánsku, šumperská kanalizace. Tak už i my máme svoji velkou kauzu! Lítají v ní stamilióny,

Šumperské kanály
Šumperské kanály

Co to je 

Vodohospodářská zařízení Šumperk, a.s. je akciová společnost, do které po rozpadu státního podniku vložila většina obcí z regionu své kanalizace a čističky. Společnými silami mají větší šanci dosáhnout na evropské dotace. Podle toho, jak velký majetek jednotlivé obce vložily, získaly příslušné množství akcií, tedy obchodní podíl. Největší majetek vložil Šumperk a drží tak nadpoloviční většinu. Hlasovací práva ve společnosti jsou však upravena tak, že Šumperk nemůže o všem rozhodovat sám.
Pozor, nepleťte si VHZ a ŠPVS – ta nám přivádí domů vodu, účtuje nám vodné a stočné. ŠPVS sítě VHZ pouze využívá a patří francouzskému konglomerátu Suez.

„Zaměstnanci ŠPVS (!) dostali za úkol zablokovat náklaďákem Vepřkovo služební auto. Chyběl jen vrtulník s termovizí a husaři.“ Očitý svědek zásahu

 

O co se teď hraje

O velkou rekonstrukci kanalizací a stavbu čističek. Oficiálně se projekt jmenuje Zlepšení kvality vod horního povodí řeky Moravy – II.etapa. V I.etapě, která již proběhla, se nové kanalizace dočkal Šumperk, Sobotín, Vikýřovice a Staré Město, v druhé jsou na řadě obce Mohelnice, Zábřeh, Loštice, Hanušovice a zbylá část Šumperka. Je to miliardová zakázka, i když údaje se od sebe dost liší – média obvykle uvádějí 1,5 miliardy, Státní fond životního prostředí uvádí 1,9 miliardy. Z toho by EU měla hradit cca 1,2 miliardy, zbytek musí dofinancovat obce samy. S tím má momentálně velký problém zadlužený Zábřeh.
Akce se začala chystat, připravil se projekt, proběhlo výběrové řízení… A pak nastaly komplikace. Úředníci EU opakovaně odmítli o projektu jednat, chyběly některé podklady a projekt se jim zdál předražený. Akce se dostala do časové tísně, proběhlo několik bouřlivých zasedání zastupitelstev v zúčastněných obcích (Loštice, Mohelnice, Šumperk). Vševyvrcholilo valnou hromadou, na níž byl sesazen stávající předseda představenstva ing. Vepřek, aby byl o den později dokonce na několik hodin umístěn do vazební cely a sídlo VHZ obsazeno policejním komandem.

 

Co v tom nehraje

Výběrové řízení – obrovskou zakázku si rozdělily velké firmy – IMOS Brno, OHL ŽS Brno, Arko Technology z Brna, Metrostav (sekce Brno). Výběrové řízení připravila firma Aqua Procon. Ta je pro změnu z Brna. Tato firma vypracovala projektovou dokumentaci, zadání soutěže a bude mít na starosti správu celé stavby. Celkem si přijde na cca 100 mililonů korun.
Cena – projekt je předražený, na tom se všichni shodnou. Ostatně, když se cena zdá vysoká i úředníkům v EU, kteří jinak na kačku nehledí, je něco v nepořádku. Argumentuje se tím, že v době, kdy se soutěžilo, vrcholil stavební boom, takže firmy se tolik o zakázku nepraly. Dnes jsou nicméně všechny ochotny jít s cenou dolů, zakázka je pro všechny zatraceně atraktivní.
Dodatky – hojně omílané téma, jeden z údajných důvodu odvolání předsedy představenstva Vepřka. V minulých letech, kdy se začaly objevovat námitky EU, uzavřelo VHZ s dodavateli dodatky ke smlouvám, které ztížily jejich vypovězení. Ten první říká, že smlouvy zaniknou, když se rok nekopne do země, ten druhý, že skončí, až EU definitivně projekt odpíská. Dodatky podepsal Vepřek poté, co je schválilo představenstvo.

„V rozpočtech je dostatečná vata, aby mnoha lidem stálo za to o zakázku bojovat všemi prostředky.“ Odborník, obeznámený s kauzou

 

Kdo to hraje

Ing. Jiří Vepřek – odvolaný předseda představenstva VHZ. Při obsazení firmy, kdy byl na několik hodin zadržen, mu policisté znemožnili kontakt s právníkem, nakonec byl obviněn pouze s přestupku a bez dalšího propuštěn. Na postup policie podal stížnost. Přesné důvody jeho odvolání nebyly nikde uvedeny.

Libor Dostál – nový předseda představenstva. Šéfoval Povodí Moravy, odvolán byl za nezvládnutí situace při povodních, klasické krizové situaci. Přesto je prezentován jako krizový manažer pro VHZ.

Aleš Miketa (VV) – starosta Mohelnice a člen představenstva VHZ – přestože mu mohelničtí zastupitelé nedali mandát k odvolání ing. Vepřka, byl to právě on, kdo povolal policii a byl přítomen zásahu.

Mgr. Tomáš Potěšil (ODS) – zastupitel, člen představenstva VHZ za Šumperk – volební leader ODS je zároveň ředitelem společnosti Fortex, která by se mohla na zakázce podílet. je tedy ve střetu zájmů a dle slov starosty brože na funkci v představenstvu rezignuje. Zatím tak neučinil.

Ing. Jakub Kulíšek (ODS) – korunní princ šumperské ODS se v posledních měsících vyšvihl na post náměstka ministerstva životního prostředí. Může tedy teoreticky významně ovlivňovat průběh schvalování projektu.

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová – mohelnická opoziční zastupitelka se kvůli této kauze obrátila osobně přímona premiéra Nečase. Tvrdí, že je jí ze strany ODS vyhrožováno.

IMOS Brno, OHL ŽS, Metrostav – vysoutěžili zakázku celkem za 1,557 miliardy. Díky dodatku č. 2 o ní mohou přijít pouze v případě, že EU celý projekt smete ze stolu. Aby projekt prošel, nabízejí slevu z vysoutěžené ceny 10%. Není jisté, zda je takový postup právně v pořádku.

 

Proč musel odejít Ing. Vepřek

Špatná komunikace – podle mnohých je Vepřek technický odborník, ale neumí jednat s lidmi.

Přivedení VHZ do krize – tento argument zazněl veřejně několikrát. Na valné hromadě na začátku února, kdy Vepřkův nástupce ještě nezačal úřadovat, bylo ale už zase přijato usnesení, že společnost v krizi není. Uzdravila se tedy bleskově.

Projekt je ve slepé uličce, EU ho jako předražený neschválí a dodatky zase zabraňují vypsání nové soutěže – již 26.ledna JASPERS (tým ekonomických poradců EU) prohlásil, že chyby byly odstraněny a doporučil EU projekt ke schválení. Přestože např. starosta Šumperka brož několikrát veřejně prohlásil, že projekt je potřeba za každou cenu přesoutěžit, člen představenstva za Šumperk Mgr. Potěšil oznamuje médiím na začátku února: „Jednomyslně jsme se v představenstvu shodli, že se budeme snažit projekt před Evropskou komisi obhájit.“

 

 

Diskuse (2)

Toto jsou názory návštěvníků. Nezohledňují názory redakce. Redakce si vyhrazuje právo smazat vulgární příspěvky.

Vložit nový komentář

Toto skutecne smrdi. Jeden

Toto skutecne smrdi. Jeden tyden starosta Broz prohlasi, ze spolecnost VHZ je v krizi, nastanou policenjni manevry na jejichz konci sedi nepohodlny Veprek v cele predbezneho zadrzeni, ze ktere je nasledne propusten protoze nic nespachal. Po dobu pobytu Veprka v chladku je provedena cistka v jeho kancelari... Nasledne je Veprek odvolan a dosazen novy reditel, ktery svymi nadprirozenymi schpnostmi nasledujici tyden spolecnost VHZ z krize vyvede. Trosku mne prekvapuje proc tyto schopnosti nepredvedl pri poslednich povodnich, kdy jako reditel povodi moravy byl odvolan pro nezvladnuti situace.V kazdem pripade se cesta ke korytu pootevrela... J.L.

Tak ODS si miliardové zakázky

Tak ODS si miliardové zakázky ohlídat umí - nepohodlnej Vpřek pryč, vděčnej Dostál dovnitř, Kulíšek na ministerstvu, Potěšil subdodavatel...a Langer inkasuje.